اختلاطِ جاهلیّت و اسلام

اختلاط جاهلیت و اسلام

بخشی از پادکست:

خلیفه دوّم می‌گوید: ما در قبل از اسلام زنان را به حساب نمی‌آوردیم.

یک اشتباهِ این سخن این است که زن نیمهٔ مرد است یعنی خداوند زن و مرد را برای هم خلق کرده و مکمل هم هستند، اینکه به حساب نمی‌آوردند و دیده نمی‌شده یک حرف بی‌ربطی است…

قبل از اسلام هم زن، در مقیاس زندگی به شماره می‌آمده است.

در ادامه این سند می گوید:” وقتی اسلام آمد و خداوند آنها را یاد کرد و چون خدا آنها را بالا آورد دیدیم که بر ما حقوقی دارند.”

خب این هم دوّمین مشکل، خدا چطوری اینها را یاد کرد؟ آیا به عدالت یاد کرد، به خوبی یاد کرد یا به تساوی حقوق با مرد یاد کرد؟ اگر یادتان باشد مسئلهٔ ورود حجاب به قرآن به دست ایشان بود یعنی خلیفه دوم.

اینجا چند مسئله است، یعنی آیا در قبل از اسلام حجاب نبوده است؟ پس آزادی برای زن بوده و هر طوری که دلش می‌خواسته می‌گشته است!

حالا این را چطوری می‌شود گفت که به حساب نمی‌آمدند؟ آزاد و راحت بودند و در پوشش حقّ انتخاب داشتند بعد وقتی وارد اسلام شدند آن داستان اعتراض خلیفهٔ دوم، جناب عُمر، که به همسران پیغمبر اعتراض کرد که چرا بدون حجاب از خانه درآمدید؟

بعد هم خدا یادش افتاد که آره باید برای زن‌ها حجاب بیاورند و آیه حجاب را نازل کردند. این‌که زن در قبل از اسلام راحت بوده و بعد برایش آیه آمده این چگونه تبیین می‌شود که زن در جاهلیّت به حساب نمی‌آمده آدم نبوده بعداً وقتی که وارد اسلام شد سری در سرها درآورد؟ این چندتا مورد در موارد اختلاطِ جاهلیّت و اسلام حائز اهمیت است.

  • مدت زمان: 9:28
  • منابع: کتاب صحیح بخاری جلد ۷ صفحه ۲۸۱
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x